Szamba tradycyjne bez tajemnic

PayPal

Posted by in Uncategories on sty 25, 2023 .0 Comments.

Szamba tradycyjne bez tajemnic

Jeżeli instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków nie wchodzi w grę z uwagi na wymiary działki lub inne uwarunkowania, alternatywą jest zbiornik bezodpływowy. Zastanawiasz się czy wybrać ten polietylenowy, czy może jednak postawić na tradycyjne szambo betonowe? Chcesz dowiedzieć się, jakie wymagania prawne dotyczące usytuowania zbiornika na nieczystości należy spełnić? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi na te pytania!

Szambo tradycyjne – lepsze polietylenowe czy betonowe?

Dużo łatwiejsze w instalacji są te wykonane z tworzywa sztucznego, wynika to m.in. z ich o wiele niższej masy oraz z faktu, że podczas montażu nie trzeba stosować dodatkowej obsypki. Jak łatwo się domyślić, znacznie spadają przez to koszty, ponieważ nie ma potrzeby wynajmowania ciężkiego sprzętu. Tradycyjne szambo oparte na zbiorniku polietylenowym jest również trwalsze od tego wykonanego z betonu, gdyż materiał nie straci swoich właściwości nawet przez setki lat. Do jego zalet należy też świetna odporność chemiczna, bezpieczeństwo eksploatacji ze względu na niezawodną szczelność i możliwość wykorzystania do innych celów po wcześniejszym zdezynfekowaniu (np. jako zbiornik na deszczówkę), gdy Twoja nieruchomość zostanie już przyłączona do kanalizacji.

Konstrukcje betonowe są znacznie bardziej skomplikowane w montażu. Dobrze sprawdzą się natomiast w miejscach, gdzie trzeba wziąć pod uwagę intensywne działanie siły wyporu wód gruntowych.

Usytuowanie zbiornika – o czym musisz pamiętać?

Najważniejsze informacje na temat zgodnego z przepisami prawnymi usytuowania szamba tradycyjnego zebraliśmy poniżej:

  • zbiornik o pojemności nieprzekraczającej 10 m3 musi być oddalony o 5 m lub więcej od drzwi i okien domu
  • należy upewnić się, że instalujemy go co najmniej 2 m od granicy działki
  • wymagana odległość od ujęć wody to minimalnie 15 m


Do montażu szamba polietylenowego i betonowego do 10 m3 nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.

W sklepie online eOczyszczalnie można zamówić nowoczesne, stabilne pojemniki polietylenowe mieszczące 3500 lub 5000 l nieczystości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą zbiorników na szambo tradycyjne!

 

Last update: sty 25, 2023

Leave a Comment

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url with https://)
* Comment: