Najczęściej zadawane pytania o przydomową oczyszczalnię

PayPal

Posted by in Uncategories on kwi 21, 2023 .0 Comments.

Najczęściej zadawane pytania o przydomową oczyszczalnię

Popularność tego rodzaju rozwiązań stopniowo rośnie, ale – w porównaniu do np. tradycyjnych szamb betonowych – przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków wciąż stanowią w Polsce pewną nowość. Technologia ta mocno rozwinęła się w krótkim czasie i nowoczesne instalacje prawie nie przypominają już tych, które stosowano w poprzedniej dekadzie. Nic więc dziwnego, że wielu zainteresowanych nią inwestorów ciągle ma wątpliwości i kieruje do nas liczne pytania dotyczące montażu, funkcjonowania i konserwacji przydomowej oczyszczalni ścieków typu biologicznego. Te najczęstsze zebraliśmy wraz z odpowiedziami w tym artykule.

Czy inwestycja rzeczywiście się zwraca?

Tak. Wynika to z niskich kosztów eksploatacji przydomowej instalacji (opróżnia się ją dużo rzadziej niż szambo) i długoletniej żywotności zbiorników. W przypadku biologicznej oczyszczalni ścieków Micro-Step Twinbloc marki Roth objęte są one aż 20-letnią gwarancją fabryczną. Wydatki poniesione w związku z zakupem i montażem systemu zwracają się zwykle już po 2-3 latach, choć warto pamiętać, że moment ten może nastąpić szybciej bądź później, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego czy częstotliwości wywozu nieczystości, jeżeli wcześniej korzystaliśmy z szamba.

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków „śmierdzi”?

Nowoczesne, bezawaryjnie pracujące i właściwie konserwowane instalacje nie wydzielają żadnych nieprzyjemnych dla użytkowników zapachów. Przydomowe oczyszczalnie biologiczne Roth wykorzystują przykładowo technologię SSB w połączeniu ze stabilizacją tlenową ścieków, która zapewnia bardzo dobre warunki do rozwoju mikroorganizmów blokujących procesy gnicia. Skutkuje to całkowitym brakiem przykrych woni.

Konserwacja instalacji – co obejmuje i ile kosztuje?

Wszystko zależy od systemu, na który się zdecydujemy. Typowe czynności zalecane przez producentów obejmują m.in. wykonywanie regularnych przeglądów co pół roku (koszty zgodnie z cennikiem firmy serwisującej) oraz dozowanie biopreparatów (ok. 400-500 zł rocznie).

Ile wyniesie mnie budowa kompletnej instalacji?

Koszty budowy biologicznej, przydomowej oczyszczalni ścieków sprawdzaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów blogowych. Znajdziesz go tutaj.

 

Last update: kwi 21, 2023

Leave a Comment

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url with https://)
* Comment: